تاریخچه PS4 در صنعت گیم

اولین پلی استیشن، 3 دسامبر سال 1994 در کشور ژاپن به عموم عرضه شد و اولین کنسول بازی با فروش بیش از 100 میلیون لقب گرفت، در حالی که پنج نسل متفاوت از عرضه کنسول های بازی به بازار می گذشت و شرکت هایی نظیر نینتندو و سگا تقریبا بازار را تحت سلطه داشتند.
آنچه موجبات موفقیت شگفت آور پلی استیشن در دهه 90 میلادی شد، قطع همکاری میان سونی و نینتندو برای ساخت کنسول Nintendo Playstation  بود. نینتندو نپذیرفت که با سونی همکاریش را ادامه داده و کنسول بازی مشترکی عرضه کنند و در نهایت سونی خودش کنسولی جداگانه را به بازار عرضه کرد و نینتندو هم با Nintendo 64 به عرصه قدم گذاشت.

بازی های پلی استیشن روی سی دی ارائه می شدند در حالی که نینتندو هنوز داشت با کارتریج های کم حجم خود کار می کرد. نتیجه آن شد که بازی های فوق العاده ای پشت سرهم برای پلی استیشن آمد و به دلیل کمبود فضای کارتریج ها، امکان ساخت شان برای نینتندو 64 وجود نداشت. تقریبا سه سال قبل سونی پلی استیشن 4 را در آمریکای شمالی و اروپا عرضه کرد و در روز اول، یک میلیون نفر آن را در آمریکا خریداری کردند که همین مسئله باعث شد پلی استیشن 4، سریع ترین فروش را در میان کنسول های بازی در طول تاریخ داشته باشد. پلی استیشن 4 اولین کنسول سونی بود که ابتدا در آمریکا و اروپا و سپس در شرق عرضه شد.