کاربرد مادربردهای کامپیوتر

مادربردهای کامپیوتر

مادربرد مرکز کنترل کامپیوتر است. هر پردازشگر قطعه، حافظه، درایوها، کارت ها، و حتی منبع برق به مادربرد متصل بوده و با آن کنترل می شوند. مادربرد، کامپیوتر را تعیین می کند.

تعویض مادربرد بسیار پیچیده بوده و ارتقای آن زمان بر است، زیاد چیزهای زیادی به آن وصل است. دلایل خوب زیادی برای تعویض مادربرد وجود دارند ازجمله:

  • مادربرد اصلی خراب شده است.
  • ویژگی های اضافی مانند ATA سریالی، USB 2.0، سفت افزار، پشتیبانی از هارد دیسک های بالاتر از ۱۲۸ گیگابایت یا شیار ویدئویی PCI اکسپرس که مادربرد اصلی ارائه نمی دهد.
  • شما خواستار ارتقای پردازشگر بوده اما مادربرد اصلی از این نوع و سرعت پردازشگری که می خواهید نصب کنید پشتیبانی نمی کند.
  • شما می خواهید حافظه اضافی نصب کنید، اما نوع حافظه استفاده شده با مادربرد دیگر در دسترس نبوده و یا بسیار گران است.
  • مادربرد یکی از میلیون ها مادربردهایی است که با خازن های معیوب ساخته شده و بنابراین ممکن است بدون هشدار خراب شود. شکل ۱۴ یک ردیف از ۶ خازن سالم را بر روی مادربرد K8N-E دلوکس ایسوس نشان می دهد. اگر اینها بر روی مادربرد به شکل متورم بوده و یا از مایعی نشت کنند، مادربرد بزودی خراب می شود.

اگر مادربرد خراب است، هیچ گزینه ای غیر از تعویض آن وجود ندارد. اگر هدف شما تعمیر سیستم باشد، احتمالا می توانید مادربرد مناسبی به قیمت ۵۰ تا ۷۵ دلار را پیدا کنید که پردازشگر و حافظه فعلی را می پذیرد مگر اینکه سیستم قدیمی باشد.

حتی اگر مادربرد فعلی کاملا کار می کند، دلایل زیادی برای تعویض آن وجود دارد. نصب مادربرد جدید می تواند سیستم را کاملا جدید کند، و نصب BIOS و چیپ ست جدید نیز از تمامی جدیدترین استانداردها پشتیبانی می شود. حتی اگر بخواهید پردازشگر و حافظه را همزمان تعویض کنید، باید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار پرداخت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *