نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت ، ساختمان بنیامین ، پ 145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ
دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق :77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب 44153186 شعبه شمال 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت ، ساختمان بنیامین ، پ 145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

 دفتر مرکزی: 66097851
 مرکز تعمیرات: 66097859
 شعبه شرق :77978135
شعبه هفت تیر: 88836102
شعبه جنوب: 55300568
شعبه غرب 44153186
شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

استفاده از لنز پاک کن

آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟

بخش درایور سی دی در سیستم های صوتی مثل سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها یکی از بخش های پر استهلاک این دستگاهها به حساب می آید و بسیاری از این دستگاهها در حالی به تعمیرگاهها مراجعه می کنند که علت اصلی مراجعه آنها کار نکردن بخش سی دی و خوانده نشدن اطلاعات سی دی است که ممکن است علت های مختلفی داشته باشد اما تعدادی از مصرف کنندگان که می خواهند شخصا برای تعمیر سینمای خانگی و یا دی وی دی پلیر خود اقدام کنند قبل از عیب یابی و فقط از روی حدس و گمان از لنز پاک کن ها استفاده می کنند و وقتی از این کار نتیجه نمی گیرند به تعمیرگاه های مربوطه مراجعه می کنند. در ادامه به این موضوع می پردازیم که در تعمیر سینما خانگی و دی وی دی پلیر آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟ و اگر نه استفاده بی مورد از آن چه آسیبی می تواند به دستگاه ما وارد کند؟

عموم قطعات الکترونیکی هیچ واکنشی در مقابل ورود گرد و غبار ندارند و به کار طبیعی خود ادامه می دهند مثل خازن ها ، دیودها ، ترانزیستورها اما در مقابل تعدادی هم هستند که نفوذ کرد و غبار می تواند کار طبیعی آنها را مختل کند مثل سنسورهای نوری و یا اپتیک ها.

اپتیک DBU1 که مجهز به کاور است

اپتیکال بلاک ها یا همان قطعاتی که عموما مصرف کنندگان آنها را به نام چشمی و یا لنز می شناسند در واقع اصلی ترین قطعه در بخش دراور سی دی هستند که وظیفه خواندن اطلاعات روی دیسک و انتقال آن به بخش های دیگر را بعهده دارند. بدلیل استفاده از لنز ها و منشورهای متعدد در ساختمان داخلی، این قطعات در مقابل گرد و غبار آسیب پذیر هستند و حتی مقدار کمی گرد و غبار می تواند روند طبیعی کار آنها را مختل کند.

این مطلب توصیه شده برای شما :  8 راه رفع مشکل روشن نشدن PS4

بخشی از گرد و غبار وارد شده به دستگاه وارد بخش اپتیکال بلاک می شود و روی لنز خارجی می نشیند و مقدار کمی هم به بخش های داخلی نفوذ می کند و باعث می شود عملکرد طبیعی و صحیح قطعه مختل شود. البته این نکته را هم فراموش نکنید که اپتیک ها به مرور زمان مستهلک شده و به اصطلاح ضعیف می شوند که البته ایجاد این حالت بدلیل ساختار خاص این قطعه می باشد.

عموم لنز پاک کن ها عبارتند از یک سی دی که در بخشی از آن زائده ای پنبه مانند وجود دارد که محلولی هم برای آغشته کردن آن به مصرف کننده داده می شود و بخش پنبه ای در حالت گردش به لنز خارجی اصابت کرده و آن را تمیز می کند. در این بخش به عمد از کلمه اصابت به جای ساییده شدن استفاده کردیم چرا که بخش پاک کننده روی سی دی با سرعتی بین 5 تا 10 دور در ثانیه می چرخد و به لنز خارجی برخورد می کند و البته نتیجه آن را حتما خودتان بهتر می دانید …

اینکه اپتیک ها در مقابل گرد و غبار آسیب پذیر هستند را طراحان خیلی زودتر از مصرف کنندگان متوجه شده اند و در هر برند و مدل تمهیدات مختلفی از جمله استفاده از کاور روی مجموعه اپتیک ، استفاده از کاور روی لنز اپتیک ، استفاده از لنز های خاص با جذب گرد و غبار پایین استفاده کرده اند و نتیجه آن می شود که امروز دیگر هیچ اپتیکی صرفا به خاطر گرد و غبار وارد شده به دستگاه تعویض نمی شود.

این مطلب توصیه شده برای شما :  رفع آبخوردگی تلویزیون ال سی دی ایکس ویژن

در انتها یاد آور می شویم که سوال (آیا استفاده از لنز پاک کن صحیح است؟) ناقض پاک کردن لنز بیرونی اپتیک دستگاه نیست و برای انجام این کار راه صحیح و استانداردی وجود دارد که در صورت انجام صحیح هیچ آسیبی به قطعه نمی رسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهار =

نشت مایع از تلویزیون
مقالات سایت
نشت مایع از تلویزیون ایکس ویژن

علت نشت مایع از تلویزیون چیست؟ آیا تلویزیون ایکس ویژن شما مایع نشت می کند؟ افشای اطلاعات می‌تواند بسیار نگران‌کننده و خسته‌کننده باشد، به‌خصوص زمانی

ادامه مطلب »